baner

Podstawowe informacje

Różewo znajduje się na Pojezierzu Wałeckim. Jest położone na wys. 155 m n.p.m. Leży na obszarze pagórkowatego krajobrazu młodoglacjalnego (to znaczy, że dobrze zachowały się formy rzeźby polodowcowej). Niestety, w pobliżu nie znajdzie się żadnego jeziora, jedynie kilka stawów, m.in. na Oparowym i "bobrach". Niewielkie zalesienia występują na "bobrach", Oparowym oraz koło "piaskownicy". Wieś położona jest głównie na glebie brunatnej właściwej i rdzawej, czyli niezbyt urodzajnej.

Fauna

Ptaki

W Polsce najbardziej różnorodną grupą kręgowców są ptaki. Jest ich około 444 gatunków. Także w Różewie, w porównaniu z innymi kręgowcami, występuje największa różnorodność ptaków.

Najbardziej pospolicie występują wróble, gołębie (zwłaszcza sierpówki), sroki, wrony i kawki. Te gatunki można spotkać praktycznie na każdym kroku.

Przy stawach można spotkać jesienią duże stada żurawi, kaczek krzyżówek, gęsi, łabędzi niemych i krzykliwych. W okolicy Różewa żyją także czaple siwe. Wiosną nad małymi zbiornikami wodnymi, oprócz kaczek, można zobaczyć również czajki i łyski.

Na drzewach przy polnych drogach (np. na Gostomię) przy odrobinie szczęścia zobaczymy stadko szczygłów albo dzwońców, trznadla, makolągwę, ziębę, pliszkę żółtą lub siwą, mysikrólika albo pliszkę. Nad polami krążą myszołowy lub jastrzębie, a z zarośli czasem nagle wylatuje grupa kuropatw. Wiosną na polach rozbrzmiewa miły dla ucha śpiew skowronków. Od czasu do czasu można zobaczyć parę kruków. Latem w Różewie lub okolicach gniazdują dwa gatunki jaskółek - oknówka i dymówka, oraz jerzyk (jerzyk nie jest jaskółką!). W Różewie spotkamy także kopciuszki oraz rudziki.

Zimą przy karmnikach najczęściej można spotkać sikorki - bogatki, czasem modraszki i ubogie, a także wróble, srokę czy kawkę. Nawet dzięcioły duże i kowaliki przylatują z pól do wsi i wtedy także możemy je zobaczyć przy karmnikach. Zimową porą można też ujrzeć jemiołuszki i gile, ale niestety dość rzadko.

Na daglezjach otaczających boisko przy plebani dość często dają się spotkać charakterystycznie skrzeczące sójki oraz drozdy - kwiczoły i śpiewaki. Na jednym ze starych drzew przy plebani w zeszłym roku miała gniazdo wilga.

W naszej wiosce gnieżdżą się też bociany białe. Aktualnie na terenie Różewa można znaleźć 3 gniazda - na kominie nieużywanej obory, na słupie przy posesji p. Wojtanków oraz na słupie linii energetycznej za kościołem.

Ssaki

W Różewie nie występuje dużo gatunków ssaków. Na polach możemy zobaczyć liczące 5-7 osobników grupy saren. W tym samym środowisku napotkamy też lisy. Rzadziej występują króliki, zające oraz dziki - te ostatnie spotkamy najczęściej przy polach kukurydzy. Jeże żyją w samej wiosce, jednak zwykle się ukrywają i rzadko można je zobaczyć.

Na "bobrach", jak sama nazwa wskazuje, najprawdopodobniej cały czas mieszkają bobry - przy stawie zobaczymy zgryzy boborowe (a także ślady żerowania dzików). Na "bobrach" żyje też podobno borsuk (na Oparowym też, podobno :).

Najprawdopodobniej na strychu szkoły żyje całkiem spora kolonia nietoperzy, których grupy możemy zobaczyć latem i wczesną jesienią przelatujące wieczorami nad Różewem.

W Różewie i okolicach występują też niewielkie ssaki drapieżne - tchórze, kuny domowe i łasice. Gryzonie występujące w Różewie to m.in. mysz domowa i polna, ryjówki, szczury i chomiki.

Płazy i gady

Płazy w Różewie to m.in. ropucha szara, zielona, żaba trawna (młody osobnik na zdjęciu po lewej) i żaby zielone.

Na 9 występujących w Polsce gatunków gadów w Różewie żyje najprawdopodobniej tylko jeden - jaszczurka zwinka.

Mięczaki

Ze wszystkich mięczaków, w Różewie mieszkają jedynie ślimaki. Można u nas spotkać wstężyka ogrodowego i gajowego, ślimaka zaroślowego oraz śliniki.

Owady

Choć zostawiłam je na koniec, to najliczniejsza i najbardziej różnorodna grupa zwierząt. W całej Polsce liczbę gatunków szacuje się na 20-30 tys. Nie ma sensu wymieniać tu wszystkich gatunków, lepiej skoncentrować się na wybranych.

Na przykład - motyle. W Różewie najczęściej spotykany jest bielinek kapustnik, rzepnik oraz bytomkowiec, rusałka pawik, listkowiec cytrynek, rusałka admirał oraz rusałka pokrzywnik. Można spotkać także inne rusałki, np. żałobnik, perłowiec mniejszy czy przestrojnik trawnik. Występują też motyle z rodzaju oczennic - np. strzępotek ruczajnik, niektóre modraszki, np. ikar lub czerwończyk dukacik, oraz czasem największy polski motyl dzienny - paź królowej. Z motyli nocnych na uwagę zasługuje wstęgówka, która w zeszłym roku występowała w Różewie wyjątkowo pospolicie. Niestety, w Różewie występuje także szrotówek kasztanowcowiaczek, którego larwy żywią się liśćmi kasztanowca, doprowadzając do ich obumierania.

Przedstawiciele pluskwiaków różnoskrzydłych - kowal bezskrzydły, odorek zieleniak, plusknia jagodziak i strojnica baldaszkówka powszechnie występują w Różewie i okolicach. W białej piance na źdźbłach trawy rozwijają się larwy pienika ślinianki; pluskwiaka równoskrzydłego.

Chrząszcze występujące w Różewie to m.in. biedronki - siedmiokropka, dwukropka, mączniakówka i biedroneczka łąkowa, żukowate - chrabąszcz majowy i wałkarz lipczyk, oraz wiele innych, np.: Chrysolina menthastri, stonka ziemniaczana, słodyszek rzepakowiec czy tarczyk zielony.

Przedstawiciele innej grupy owadów, prostoskrzydłych, to w Różewie m.in. pasikonik zielony, pasikonik śpiewający, konik polny (Chorthippus dorsatus), konik łąkowy oraz świerszcz polny.

Flora

Wokół Różewa rozciągają się pola uprawne - część mieszkańców Różewa żyje z rolnictwa. Na okolicznych polach rośnie głównie pszenżyto, rzepak, żyto, pszenicę, jęczmień i ziemniaki. Uprawia się także kukurydzę, truskawki, porzeczki, owies.

Rosnące we wsi drzewa to m.in. klony zwyczajne, lipy, dęby, topole czarne, buki, jesiony (jesion żałobny - patrz. Historia), modrzewie i daglezje. Przy drogach w okolicy zobaczymy też kasztanowce, robinie akacjowe, wiązy, jawory, czarny bez i głogi. W Różewie pojedynczo rośnie m.in. brzoza brodawkowata, sosna zwyczajna i jarząb pospolity.

Niestety, mimo że nazwa naszej miejscowości wskazywałaby na inny stan rzeczy, w Różewie znajduje się ledwie kilka dzikich krzewów róż.

Na obrzeżach polnych dróg i nieużytkach rosną takie rośliny jak jasnota purpurowa, przetacznik ożankowy, babka zwyczajna i lancetowata, dzwonek okrągłolistny, rumianek, chaber bławatek, cykoria podróżnik, bluszczyk kurdybanek, przytulia czepna, powój polny, marchew zwyczajna, fiołek wonny i fiołek trójbarwny, bodziszek łąkowy, koniczyna biała i łąkowa, wyka płotowa, pięciornik gęsi, tasznik pospolity, glistnik jaskółcze ziele, mak polny, komosa biała, rdest plamisty, kąkol polny.... I wiele innych.

Rośliny chronione w Różewie

W Różewie wbrew pozorom można spotkać kilka gatunków roślin chronionych. Są to: śnieżyczka przebiśnieg (rośnie przy jednej z polnych dróg), konwalia majowa (zagajnik między Różewem a Skrzatuszem), kalina koralowa (przy polnych drogach i nieużytkach) oraz goździk kartuzek (na suchej glebie przy "piaskownicy"). Ich zrywanie lub niszczenie jest karalne!

Ochrona przyrody

W Różewie znajdują się dwa pomniki przyrody - około 150-letnie dęby szypułkowe. Różewik, który rośnie przy drodze na Piłę, ma wysokość 27 m i 4,3 m w obwodzie. Drugi dąb, rosnący przy ośrodku zdrowia Kajtek, jest wyższy o 2 m, ale ma mniejszy obwód - 3,94m.

Mapka z objaśnieniami dla niewtajemniczonych ;) kliknij aby zobaczyć

Krajobraz polodowcowy

Sierpówka zamieszkuje Polskę dopiero od lat 40' (zdj. z Wikipedii)

Stado łabędzi krzykliwych i krzyżówek przy Bobrach
Szczygieł (zdj. z Wikipedii)
Mysikrólik jest najmniejszym europejskim ptakiem (zdj. z Wikipedii)
Sikorki bogatki
Jeż w moim ogródku :)
Najprawdopodobniej mroczek późny też u mnie
Wstężyk (zdj. z Wikipedii)
Listkowiec cytrynek (zdjęcie z Wikipedii)
Gąsienicę chronionego pazia królowej można zobaczyć na koperku:)
Perłowiec mniejszy ma na spodzie skrzydeł srebrne plamki (zdj.z Wikipedii)
Kowal bezskrzydły
Chrysolina menthastri mimo braku polskiej nazwy je w moim ogródku miętę :O
Pasikonik zielony jest często błędnie nazywany szarańczą(zdj.z Wikipedii)
Robinia akacjowa jest mylnie nazywana akacją (zdjęcie z Wikipedii)
Dzika róża
Kalina koralowa jest w Polsce pod częściową ochroną (zdj. Wikipedia)
Gożdzik kartuzek
Dąb Różewik
www.000webhost.com